Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

9 czerwca 2020

Mogłoby się wydawać, że jeżeli chodzi o ubezpieczenia, to im ich więcej, tym lepiej. Kwestia ta nie jest jednak do końca tak oczywista. Szerszy zakres pakietu ubezpieczeniowego jest gwarancją kompleksowej ochrony auta i jego właściciela na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia. Gorzej, jeżeli te same polisy dublują się w tym samym czasie – dotyczy to obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Kiedy można mówić o podwójnym ubezpieczeniu OC?

O wykupieniu ubezpieczenia OC musi bezwzględnie pamiętać każdy kierowca. Za zwłokę wynikającą ze zlekceważenia lub zapomnienia o tym obowiązku grożą wysokie kary finansowe. Polisa ta to coroczny wydatek, który muszą ponieść wszyscy właściciele aut. Można postarać się, aby opłaty z nią związane były jak najniższe, ale pod żadnym pozorem nie można zaniechać ich uiszczenia.

Niekiedy kierowca dowiaduje się, że oprócz polisy, którą wykupił u swojego ubezpieczyciela, jego samochód ma również ubezpieczenie z tytułu innej umowy OC. Właśnie w takiej sytuacji można mówić o podwójnym OC.

Podwójne OC to tak naprawdę nic przyjemnego. W żadnym razie nie wiąże się z podwójnym odszkodowaniem, kiedy auto zostanie uszkodzone podczas wypadku na drodze. Dla właścicieli samochodów, którzy znaleźli się w takim położeniu, nie ma dobrych informacji. Jeżeli okaże się, że w tym samym czasie korzystają oni z dwóch polis jednocześnie, będą musieli dwukrotnie zapłacić składkę za OC. Każdy z ubezpieczycieli za całą pewnością zgłosi się do nich, kiedy będzie upływał termin zapłaty za ubezpieczenie.

Na czym polega automatyzm OC?

Kierowca, który wiąże się z towarzystwem ubezpieczeniowym na okres 12 miesięcy, musi mieć świadomość tak zwanej zasady automatyzmu OC. Została ona stworzona nie po to, aby utrudnić, ale by ułatwić życie osobom muszącym przestrzegać terminu zapłaty składki za ubezpieczenie.

Zgodnie z przepisami samochód musi ciągle podlegać ubezpieczeniu z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Wynika z tego, że nie jest dopuszczalny nawet dzień, podczas którego auto nie będzie miało ważnej polisy. Właśnie dlatego zadbano o automatyzm OC. Po upływie rocznego okresu ubezpieczenia zostaje ono automatycznie przedłużone na 12 kolejnych miesięcy. Również wtedy zostaje naliczona następna składka.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zrezygnowania z oferty wybranej firmy. Jeżeli właściciel auta nie chce, aby jego umowa uległa automatycznemu przedłużeniu, musi ją wypowiedzieć w stosownym terminie. Wypowiedzenie składa się na ręce towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba przy tym pamiętać, że bezpośrednio po rozwiązaniu takiej umowy właściciel auta musi podlegać nowemu ubezpieczeniu.

Komu grozi podwójne OC?

O tym, kto może zmierzyć się z problemem podwójnego OC, można przeczytać na stronie https://rankomat.pl/samochod/podwojne-oc. Istnieją dwa główne powody zdublowanego ubezpieczenia:

  • kierowca zapomina o wypowiedzeniu umowy – niekiedy udaje znaleźć się lepszą, tańszą ofertę OC. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak zawarcie umowy na korzystniejszych warunkach. Nie można jednak zapomnieć o polisie, która obowiązywała do tej pory. Należy niezwłocznie wypowiedzieć ją ubezpieczycielowi, aby nie naliczał on opłat za kolejny okres rozliczeniowy
  • kierowca kupił używany pojazd – auto z drugiej ręki może mieć ważną polisę OC. Nieświadomy tego nabywca z całą pewnością zawrze własną umowę ubezpieczenia. Będzie to oczywiście skutkowało podwójnym OC i obowiązkiem uiszczenia dwóch składek.

Niekiedy bywa również, że wypowiedzenie umowy nie dotrze do ubezpieczyciela z winy poczty lub nie zostanie zarejestrowane przez pracownika firmy. Dlatego zawsze warto upewnić się, że dokumentacja trafiła w odpowiednie ręce.

Co robić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Po pierwsze należy jak najszybciej wypowiedzieć umowę jednemu z ubezpieczycieli. Dokument wypowiedzenia musi zawierać dokładne dane towarzystwa, kierowcy, samochodu oraz samej polisy. Trzeba również powołać się na podstawę prawną.

Aby uniknąć podwójnego OC, należy dowiedzieć się od sprzedawcy używanego samochodu, czy auto ma ważną polisę. Jeżeli tak będzie, najlepiej samodzielnie zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej i zapytać o warunki umowy. W przypadku, gdy nie będą one satysfakcjonujące, należy bezzwłocznie złożyć wypowiedzenie oraz poszukać lepszej oferty. Przy wyborze ubezpieczenia OC pomocny może się okazać kalkulator ubezpieczeń za pomocą, którego możemy porównać oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych w jednym miejscu.