Czym jest kredyt na PIT? Zobacz w jakim banku dostaniesz!

18 kwietnia 2018

Początek roku to okres, kiedy zaciągnięcie kredytu może być znacznie prostsze i szybsze. Wszystko to za sprawą deklaracji PIT od pracodawcy, która dla banku bywa dokumentem wystarczającym do kompletnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Wśród ofert specjalnych banków adresowanych do konkretnej grupy klientów, czy pozwalających na sfinansowanie określonych potrzeb konsumpcyjnych, wyróżnić można tzw. „kredyt na PIT”. Deklaracja podatkowa zawiera bowiem kluczowe dla kredytodawców informacje – poczynając od szczegółowych danych osobowych, a na źródle, jakości i wysokości dochodów kończąc. Dzięki temu wnioskodawca zwolniony jest z konieczności dostarczenia bardziej kłopotliwych dokumentów np. zaświadczenia o zarobkach wystawionego przez pracodawcę.

Uproszczona procedura

Banki, które zdecydowały się wyodrębnić w ofercie “kredyt na PIT” kuszą swoich klientów uproszczoną procedurą rozpatrywania wniosku oraz błyskawiczną decyzją kredytową. Najważniejszym atutem jest skrócenie listy dokumentów niezbędnych do właściwej oceny sytuacji finansowo-ekonomicznej kredytobiorcy. Dane z deklaracji podatkowej pozwalają także na weryfikację historii płatniczej klienta, dzięki analizie rejestrów w BIK.

Ubiegając się o kredyt w procedurze standardowej niezbędne jest przedstawienie szerszej listy dokumentów np. umowy o pracę, zaświadczenia o dochodach czy wyciągu z konta za kilka miesięcy wstecz. Akceptowane przez kredytodawców deklaracje podatkowe to PIT-11, PIT-11A i PIT-40A. Niestety nie oznacza to wcale, że każda osoba dysponująca wskazanym dokumentem będzie mogła ubiegać się kredyt w uproszczonej procedurze. Może okazać się, że niektóre rozwiązania dostępne są wyłącznie dla osób rozliczających się na podstawie określonej deklaracji np. PIT-11.

W jakim banku kredyt na PIT?

Z analizy oferty rynkowej wynika, że coraz mniej banków decyduje się na oferowanie odrębnego rozwiązania w postaci kredytu na PIT. Oczywiście wiele instytucji bez problemu przyjmuje deklaracje podatkowe klientów, jednak cały proces przebiega ramach w standardowej i ogólnodostępnej oferty kredytowej. W konsekwencji bank może zażądać od wnioskodawcy dodatkowych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Ubiegając się o kredyt, PIT złożyć można w:

  • Banku Millennium – PIT za ostatni rok tytułem umowy o pracę, zlecenie lub dzieło,
  • Santander Consumer Banku – PIT-11, PIT-40, PIT-37, PIT-36 tytułem umowy o pracę,
  • Eurobanku – PIT-11 lub PIT-40 za rok poprzedni akceptowany do końca czerwca bieżącego roku,
  • Credit Agricole – PIT-11 lub PIT-40 za rok poprzedni akceptowany do końca czerwca bieżącego roku.

Jedynym bankiem, który zdecydował się na wzmocnienie swojej oferty specjalnym “kredytem na PIT” jest PKO Bank Polski. Dzięki proponowanej pożyczce gotówkowej Mini Ratka, klienci nie posiadający konta, na które wpływają dochody, mogą zaciągnąć zobowiązanie na podstawie odpowiedniej deklaracji podatkowej. Akceptowany jest PIT-11, PIT-40 lub PIT-40A/11A. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 maja bieżącego roku. Należy przy tym pamiętać, że każdego roku można zaciągnąć tylko jedną taką pożyczkę.

Oferta dla kwoty pożyczki: {{credit_param.amount}} zł, okres: {{credit_param.period}} miesiące
Oferta aktualna na dzień: {{creditRow.create_date}}
Oferta dla kwoty pożyczki: {{credit_param.amount}} zł, okres: {{credit_param.period}} miesiące
Oferta aktualna na dzień: {{creditRow.create_date}}
Oferta dla kwoty pożyczki: {{credit_param.amount}} zł, okres: {{credit_param.period}} miesiące
Oferta aktualna na dzień: {{creditRow.create_date}}

Sprawdź inne kredyty gotówkowe na dowolną kwotę

Kalkulator kredytu gotówkowego

Oferta ograniczona czasowo

Zgodnie z przepisami pracodawca ma czas do końca lutego, aby przekazać pracownikom roczne deklaracje podatkowe, na podstawie których następuje rozliczenie z urzędem skarbowym. W cykl ten wpisały się banki oferując kredyty na PIT tylko w określonym przedziale czasu. Z danych historycznych wynika, że ostateczny termin składania wniosków przypadał najczęściej na ostatni dzień czerwca danego roku. Oczywiście niektóre z instytucji finansowych charakteryzowały się większym rygorem, wyznaczając datę graniczną na ostatni dzień kwietnia lub maja (wspomniana Mini Ratka PKO BP). Osoby zainteresowane “kredytem na PIT” muszą mieć na uwadze, że to rozwiązanie o charakterze sezonowym.

Czy warto?

Kredyt na PIT to niezaprzeczalne korzyści. Składają się nie: uproszczona procedura, ograniczona lista wymaganych dokumentów oraz szybka decyzja kredytowa. Oczywiście należy mieć na uwadze, że bank może zastosować pewne ograniczenia np. przyjmując wyłącznie PIT-11 lub zatwierdzając tylko umowę o pracę jako właściwe źródło dochodów wnioskodawcy. Zauważalny jest również trend związany z akceptacją deklaracji podatkowych klienta w ramach standardowej procedury kredytowej. Może to wiązać się z koniecznością przedkładania innych dokumentów potwierdzających dochód wnioskodawcy. Przykład bieżącego roku, gdzie na specjalnie skrojoną ofertę zdecydował się tylko jeden bank, może niestety zwiastować nieuchronny kres rozwiązania jakim jest “kredyt na PIT”.