Kredyt samochodowy na używane auto Jak uzyskać?

12 marca 2018

Nowy samochód za gotówkę to przywilej nielicznych. Dużo łatwiej jest “zacisnąć pasa” i odłożyć na używany. A co jeśli nie mamy czasu na odłożenie określonej kwoty? Wtedy do gry wchodzą banki i ich pomysł na sfinansowanie wymarzonych „czterech kółek”.

Jeśli nie mamy posiadamy wystarczającej kwoty, zakup samochodu możemy sfinansować w dwojaki sposób: albo za pomocą kredytu gotówkowego albo przeznaczonego na ten cel kredytu samochodowego. Zasada ta tyczy się zarówno pojazdów nowych, jak i używanych. Podstawą wyboru odpowiedniego rozwiązania jest skrupulatne porównanie parametrów wspomnianych kredytów. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko całkowite koszty kredytowania czy wysokość miesięcznej raty, ale także formalności związane z uruchomieniem każdego z tych produktów.

Kredyt samochodowy na używane auto czy gotówkowy?

W przypadku kredytu samochodowego bank zna cel finansowania, dlatego skłonny jest obniżyć jego oprocentowanie. Efektem tego kredyt samochodowy bywa z reguły tańszy niż jego gotówkowy odpowiednik. Wybierając to rozwiązanie godzimy się jednak na fakt, że zakupiony przez nas samochód stanowi jednocześnie zabezpieczenie kredytu i do momentu spłaty zobowiązania bank może być jego współwłaścicielem. Co więcej, w przypadku kredytu samochodowego musimy także wykupić dodatkowo polisę AC i dokonać cesji praw z ubezpieczenia na wspomniany bank. To oczywiście tylko niektóre formalności związane z kredytem samochodowym – wszystkie one jednak sprawiają,  że uzyskanie kredytu, jak i zakup pojazdu rozciągają się w czasie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu gotówkowego na dowolny cel. Uzyskane w ten sposób pieniądze, możemy przeznaczyć na co tylko chcemy. Nie musimy zatem informować banku, że zamierzamy kupić samochód. Tym samym od samego początku jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu i w każdej chwili możemy go np. sprzedać. Decydując się na kredyt gotówkowy musimy jednak pamiętać, że nie wskazując celu kredytowania, koszty takiego zobowiązania mogą być znacznie wyższe niż w przypadku typowego kredytu samochodowego.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy więc od tego, co jest dla nas ważniejsze. Dla jednych będą to niższe koszty finansowania, a dla innych możliwość swobodnego dysponowania swoim pojazdem. Jeżeli jednak to cena gra “pierwsze skrzypce”, korzystniejszym wyjściem może okazać się wybór kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy na używane auto – krok po kroku

Schemat ubiegania się o kredyt samochodowy można przedstawić w siedmiu krokach.

  • Porównaj oferty kredytów na używany samochód

Poszukiwania kredytu samochodowego powinieneś rozpocząć od porównania dostępnych na rynku ofert. Najszybciej zrobisz to przy pomocy porównywarek finansowych. Na podstawie wybranych parametrów kredytu uzyskasz informacje na temat potencjalnych kosztów i wysokości miesięcznych rat. Pamiętaj jednak, że takie wyliczenia mają charakter orientacyjny. Ostateczne koszty i warunki kredytu bank przedstawi po weryfikacji twojej zdolności kredytowej oraz ocenie innych czynników, które zgodnie z polityką banku, mogą wpłynąć na cenę zobowiązania.

Wstępne porównanie propozycji da ci jednak rozeznanie, które banki dysponują najatrakcyjniejszą ofertą.

  • Złóż wniosek kredytowy

Kiedy wybierzesz już ofertę kredytu samochodowego nadchodzi czas na złożenie wniosku. W dokumencie tym oprócz danych dotyczących twojej osoby czy osiąganych dochodów, trzeba będzie podać także parametry pojazdu, który planujesz zakupić. Jeśli nie masz jeszcze nic konkretnego na oku, informacje te będzie można dostarczyć do banku w późniejszym terminie.

  • Zapoznaj się z warunkami kredytu

Po przeanalizowaniu twojego wniosku i bieżącej zdolności kredytowej, bank wyda decyzję kredytową. Jeśli będzie ona pozytywna, jednocześnie uzyskasz szczegółowe informacje co do warunków i kosztów wybranego kredytu. Przeczytaj dokładnie umowę i upewnij się, że wszystko jest dla ciebie jasne.

  • Dokonaj zakupu samochodu

Z obecnym właścicielem samochodu sporządź umowę kupna- sprzedaży. Dokument ten będziesz musiał następnie dostarczyć do banku. Sprzedawcy pojazdu przekazujesz natomiast promesę od banku gwarantującą, że otrzyma on oczekiwaną za sprzedaż kwotę.

  • Dostarcz do banku brakujące dokumenty

Udaj się do banku z otrzymanymi dokumentami dotyczącymi samochodu i umową kupna-sprzedaży. Jeśli wcześniej nie podałeś danych pojazdu, teraz możesz uzupełnić te informacje. Mając dodatkowe informacje, bank jeszcze raz sprawdzi czy i na jakich warunkach może udzielić ci kredytu. W trakcie tej wizyty będziesz mógł także sfinalizować proces zawarcia umowy kredytowej.

  • Zarejestruj i ubezpiecz pojazd

Dokonaj niezbędnych czynności związanych z rejestracją nabytego pojazdu. Pamiętaj, że w określonych przypadkach w okresie, kiedy będziesz spłacał kredyt, bank musi zostać wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel samochodu. Dodatkowo, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia, będziesz musiał także wykupić polisę AC i dokonać cesji praw z ubezpieczenia na bank.

  • Dopełnij pozostałych formalności

Dostarcz do banku wszystkie dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych we wcześniejszym punkcie zadań.

Kredyt na samochód używany – i co dalej?

Kiedy spełnimy ostatnie formalności wymagane przez bank, pozostaje nam jedynie terminowo spłacać  raty zobowiązania. W przypadku kredytów samochodowych, zakupiony przez nas pojazd stanowi zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdybyśmy przestali wywiązywać się z warunków umowy. Zabezpieczenie to może zostać ustanowione na zasadzie:

  • przewłaszczenia pojazdu (bank staje się właścicielem samochodu, a kredytobiorca może go używać na określonych warunkach aż do momentu spłaty kredytu),
  • zastawu rejestrowego (samochód zostaje wpisany do rejestru zastawów prowadzonego przez sąd rejonowy),
  • depozytu karty pojazdu (przez cały okres kredytowania karta będzie zdeponowana w banku, co uniemożliwia np. sprzedaż samochodu).

Dodatkowe zabezpieczenie dla banku stanowi również wspomniana wcześniej cesja z polisy AC. W przypadku ewentualnych szkód na samochodzie, bank będzie mógł dochodzić rekompensaty od ubezpieczyciela.  

Po spłacie kredytu

W przypadku sfinansowania zakupu używanego samochodu kredytem, banki mogą wprowadzić jeszcze inne, bardziej restrykcyjne zabezpieczenia. Dlatego też tak istotne jest porównanie ofert kredytów samochodowych i wyłapanie tego typu szczegółów. W dalszym etapie wnioskowania o kredyt pozwoli nam to zaoszczędzić niepotrzebnych rozczarowań. A gdy już spłacimy swoje zobowiązanie, czekają nas jeszcze formalności związane z przeniesieniem praw z ubezpieczenia na nas i ewentualna wizyta w Urzędzie Komunikacji w celu wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym.