Kredyt 300 tys. – jak dostać? Ile wynosi rata?

19 lipca 2021

Kredyty hipoteczne, celowe, inwestycyjne – wszystkie wymienione łączy najczęściej bardzo wysoka kwota, udzielana przez banki. Kredyt 300 tys. nie jest niczym nadzwyczajnym, gdy mówimy o hipotece czy produkcie dla firm, jednak kredyt gotówkowy 300 tys. jest już sporym zobowiązaniem. W jaki sposób otrzymać taki kredyt? Ile wynosi rata takiego zobowiązania?

Kredyty w większej wysokości wymagają większego zaangażowania z Twojej strony. Oznacza to w praktyce, że bank będzie żądał wielu dokumentów, zaświadczeń czy spełnienia określonych warunków. Jak więc dostać kredyt na 300 tysięcy złotych?

Kredyt 300 tys. – co zrobić, aby go dostać?

Zacznijmy od tego, że będziesz musiał spełnić szereg różnych kryteriów. Wymagana jest pozytywna historia kredytowa, scoring, a także odpowiednia zdolność. Ta obliczana jest różnie, w zależności od potencjalnego kredytobiorcy. Zwykle banki wliczają jednak koszt utrzymania gospodarstwa domowego, liczbę domowników (w tym dzieci), bieżące kredyty aktywne oraz dodatkowe rachunki. Warto więc wcześniej pospłacać zaciągnięte wcześniej pożyczki czy kredyty, aby zwiększyć swoją zdolność. Z kolei na scoring pracujesz… całe życie. Im więcej kredytów spłaciłeś zgodnie z harmonogramem, tym będziesz bardziej wiarygodny dla banku.

Poza podstawowymi kwestiami pojawiają się warunki w zależności od przeznaczenia kredytu. I tak kredyt hipoteczny na 300 tysięcy najczęściej będzie wiązał się ze spełnieniem warunki wkładu własnego (od 10 do nawet 30 procent w zależności od oferty banku), a także wskazania nieruchomości, którą chcesz kupić. W przypadku, gdy kredyt 300 tys. ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, bank będzie chciał znać jej szczegóły i rentowność (analitycy oszacują, czy inwestycja będzie opłacalna) oraz poprosi Cię o zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami skarbowymi czy ZUS.

Kredyt gotówkowy 300 tys. jest trudniejszy w zdobyciu, bo tu musisz wykazać wysokie dochody, świetny scoring oraz przeznaczenie środków. Banki umożliwią Ci wzięcie kredytu np. na zakup samochodu, domku letniskowego, łodzi lub innych rzeczy, które chciałbyś posiadać.

300 tys. kredytu – jaka rata?

Na koniec postanowiliśmy sprawdzić jak wysoka może być rata kredytu przy zobowiązaniu na 300 tysięcy złotych. Tu również stawki będą różne. Wysokość miesięcznej spłaty będzie różna w zależności od czasu na jaki wzięty jest kredyt 300 tys. (rata jest większa, jeżeli chcesz szybciej spłacić dług, a niższa, jeżeli czas spłaty wynosi np. 30 lat).

Sam czas spłaty to jednak nie wszystko. Różnica wpływająca na wysokość raty to również oprocentowanie (stałe lub zmienne) oraz wysokość wkładu własnego. Również inaczej będziesz spłacać kredyt hipoteczny, a inaczej inwestycyjny.

Dla przykładu weźmy kredyt hipoteczny 300 tys. Rata takiego zobowiązania na 25 lat to około 1500 złotych miesięcznie. W przypadku wzięcia kredytu na 5 lat (banki bardzo rzadko decydują się na tak krótki okres spłaty hipoteki), ta będzie wynosiła ponad 5000 zł (sprawdź gdzie wziąć kredyt na 5000 zł.)