Kredyt 400 tys. – jak dostać? Ile wynosi rata?

19 lipca 2021

Najczęściej kredyt 400 tys. to zobowiązanie na długie lata, brane przez kredytobiorcę ze względu na chęć zakupu mieszkania, budowę domu lub dużą inwestycję w firmie. Co zrobić, żeby dostać tak dużo środków z banku? Jakie wymagania trzeba spełnić? Ile może wynieść rata, jeżeli weźmiesz kredyt na 400 tys.? Sprawdzamy!

Pamiętaj, że kredyt na 400 tys. złotych oznacza zwiększoną liczbę procedur ze strony banku. W praktyce instytucja domaga się od klienta szeregu zaświadczeń, pozytywnej historii kredytowej oraz wysokich dochodów.

Jak dostać kredyt 400 tys. złotych?

Zacznijmy od tego w jaki sposób otrzymać kredyt na 400 tysięcy złotych. Otóż nie jest to tak proste, jak w przypadku niewielkich zobowiązań, które możesz pobrać np. z pomocą narzędzi internetowych. Najczęściej banki wdrażają dość rozbudowaną i skomplikowaną procedurę, mającą zweryfikować Twoją zdolność do pobrania tak dużego kredytu.

Na wstępie pamiętaj, żeby pozbyć się wszystkich ciążących na Tobie zobowiązań kredytowych, które możesz wcześniej nadpłacić. Mogą znacznie obniżać Twoją zdolność kredytową i wpływać na kwotę, którą zaoferuje Ci bank. Pamiętaj, żeby doglądać czy wszystkie raty płacone są terminowo, bo to wpływa na Twoją historię kredytową i scoring.

W przypadku, gdy kredyt na 400 tys. ma formę inwestycyjną, ureguluj wszelkie zobowiązania związane z urzędem skarbowym czy ZUS. Skontroluj również swoje dochody. Postaraj się dokonać optymalizacji tak, aby kwota zarobku była możliwie wysoka.

Kredyt 400 tys. w przypadku hipoteki będzie wymagał z kolei określonej wpłaty własnej. To warunek konieczny jeżeli chcesz otrzymać środki. Pamiętaj, że wpłatą w przypadku kredytu na dom może być ustanowienie hipoteki na działkę. Z kolei w przypadku gotówkowego wkładu najpewniej kwota procentowa będzie wynosiła (w zależności od banku i przygotowanej dla Ciebie oferty) od 10 do nawet 30 procent, a więc musisz przygotować się na wydatek rzędu 40 – 100 tysięcy złotych.

Kredyt 400 tys. – rata zależy od wielu czynników!

Wiele osób zastanawia się jak wysoka jest rata dla kredytu hipotecznego w wysokości 400 tysięcy złotych. Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć wprost. Zależy między innymi od czasu na jaki wziąłeś dany kredyt (jeżeli zobowiązanie spłacasz przez 20 lat, to będziesz płacił mniejszą ratę niż w przypadku 10-letniej kadencji), oprocentowania, wkładu własnego i celu. Również brana jest pod uwagę prowizja banku.

Przykładowo weźmy kredyt hipoteczny 400 tys. Jaka rata może Cię dotyczyć w tym przypadku? Otóż jeżeli chcesz spłacić go przez 30 lat (przy oprocentowaniu około 4 procent) to miesięcznie tak duży kredyt będzie kosztował Cię około 1800 złotych. 20-letnie zobowiązanie to już koszt 2500 złotych. Oczywiście, zależy to też od tego czy masz ratę zmienną czy stałą oraz czy ma być rosnąca czy malejąca. Wszystkie szczegóły ustalisz jednak z bankiem podczas negocjowania umowy kredytowej. Raty będziesz bowiem płacił zgodnie z harmonogramem, dołączonym do dokumentów.