Kredyt 500 tys. – jak dostać? Ile wynosi rata?

26 października 2021

Kredyty gotówkowe są produktami dedykowanymi różnym odbiorcom. Oznacza to, że wysokość zobowiązania może wynosić zarówno 5 tys., jak i 500 tys. złotych. Jednak im wyższy kredyt gotówkowy lub hipoteczny, tym więcej pytań pojawiających się w głowie klientów banku. Wiele osób zastanawia się, chociażby ile trzeba zarabiać, żeby dostać 500 tys. kredytu czy ile wynosi rata kredytu hipotecznego. Zbierając odpowiedzi na nurtujące nas pytania jeszcze zanim odwiedzimy placówkę bankową, oszczędzamy wiele stresu. Co musimy więc wiedzieć, zanim zaciągniemy wysokie zobowiązanie, jak np. kredyt 500 tys.? Jak szukać najlepsze kredyty hipoteczne?

Kredyty gotówkowe i hipoteczne – jakie warunki musisz spełniać?

W artykule, który obecnie czytasz, skupimy się na kredytach dotyczących wyższych sum. Nie bez powodu to właśnie te produkty bankowe rodzą najwięcej pytań. Uzyskanie kredytu czy to gotówkowego, czy hipotecznego na wysoką sumę nie jest najprostszym zadaniem. Wszystko ze względu na chęć zabezpieczenia banku przed wysokimi stratami finansowymi. Produkty takie jak kredyt 400 tys. czy kredyt 300 tys. nie są udzielane pierwszemu, lepszemu klientowi. Najważniejszym zadaniem placówki bankowej jest określenie zdolności kredytowej klienta. W przypadku wyższych sum bank bierze pod uwagę znacznie więcej czynników, które zaważą na ostatecznej decyzji.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 500 tys. kredytu?

Jednym z wielu czynników branych pod uwagę podczas ubiegania się o kredyt, jest wysokość osiąganych zarobków. Łatwo się domyślić, że osoba bezrobotna lub zarabiająca najniższą krajową nie może liczyć na kredyt 400 tys. W przypadku osoby niepracującej decyzja banku zawsze będzie odmowna. Gdy jednak zarabiamy najniższą krajową, placówka bankowa może udzielić kredytu w sytuacji, gdy zaciągamy go z partnerem, który ma znacznie lepszą zdolność kredytową lub dysponujemy wysokim wkładem własnym. Gdy ubiegamy się o kredyt, pracownik banku będzie wymagał od nas udokumentowania przychodów. Istotne będą również nasze codzienne wydatki, a co za tym idzie wielkość rodziny czy ilość osób na utrzymaniu.

Kredyt 300 tys. – 500 tys. a wkład własny

Wkład własny to czynnik, który ma ogromne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt. Wiele osób może mylnie uważać, że termin ten dotyczy tylko i wyłącznie gotówki, którą aktualnie dysponujemy. Jednak nic bardziej mylnego! Choć to wkład pieniężny dla wielu banków jest najważniejszy, wkładem własnym możemy także nazwać m.in.:

  • cesję prawną z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych,

  • działkę pod zabudowę domu,

  • zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości, która jest naszą własnością i nie jest kredytowana,

  • środki na IKE lub IKZE.

W przypadku wielu wysokich kredytów, w szczególności kredytów hipotecznych, wkład własny może być czynnikiem wymaganym, bez którego bank nie wyda pozytywnej decyzji. Jeśli więc jesteśmy pewni, że w przyszłości będziemy ubiegać się o wysoki kredyt hipoteczny, warto już teraz pomyśleć o gromadzeniu oszczędności na rzecz wkładu własnego. Bank nie bez powodu go wymaga. Wkład własny jest swego rodzaju informacją o tym, że klient nie będzie mieć w przyszłości kłopotów z terminową spłatą rat kredytu.

Kredyt 500 tys. jaka rata?

Jedno z najważniejszych pytań rodzących się w głowie kredytobiorcy dotyczy wysokości rat kredytu. Choć w internecie możemy odnaleźć wiele kalkulatorów, które po dokładnym uzupełnieniu pozwalają określić wysokość rat, wyniki są szacunkowe. To oznacza, że nawet jeśli korzystamy z kalkulatora dostępnego na stronie banku, nie możemy być przekonani, że wyliczona wysokość rat będzie tą faktyczną. Na ostateczny wynik i odpowiedź na pytanie, jaka jest rata kredytu hipotecznego 500 tys., musimy poczekać do momentu, w którym bank wyda pozytywną decyzję po ocenie zdolności kredytowej. Wysokość raty kredytu określana jest bowiem na podstawie indywidualnych czynników mających bezpośredni wpływ na naszą zdolność kredytową. Różnice w wysokości rat przy założeniu, że za każdym razem nasza sytuacja finansowa i życiowa jest niezmienna, zaobserwujemy także w zależności od tego, na jaki bank postawimy. To dlatego tak istotne jest korzystanie z możliwości, jakie oferuje nam obecnie internet. Dziś na wyciągnięcie ręki mamy w jednym miejscu oferty wszystkich największych banków dostępnych na rynku.

Najlepsze kredyty hipoteczne

Dokładne analizowanie ofert różnych banków pozwala podjąć właściwą decyzję, a w wielu przypadkach sporo zaoszczędzić. Może się nawet okazać, że w momencie, gdy jeden z banków wydał decyzję odmowną w sprawie kredytu hipotecznego, inny pozytywnie określi naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy jednak, aby nie ubiegać się o wysoki kredyt w różnych placówkach w tym samym czasie.

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę, porównując oferty banków? Są to przede wszystkim czynniki takie jak:

  • RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania),

  • wysokość raty,

  • marża,

  • prowizja,

  • koszty dodatkowe (ubezpieczenie kredytu, karta kredytowa).

Banki mogą wymagać również od swoich klientów odmiennych wkładów własnych. Podczas gdy jeden będzie oczekiwał wkładu własnego na poziomie 10%, inny wyda decyzję pozytywną tylko w momencie, gdy kredytobiorca dysponuje wkładem o wysokości 20%.

Choć każdy bank może mieć swoje własne zasady co do wyliczania zdolności kredytowej, w przypadku zobowiązań na większe sumy, każda placówka bierze pod uwagę niemal te same elementy. Ustalenie zdolności kredytowej jest o tyle ważne, że rzutuje na kolejne kilkanaście lat funkcjonowania banku. Gdyby nie przykładał on większej uwagi do sytuacji finansowej klientów, byłby w poważnych tarapatach finansowych ze względu na niezdolność kredytobiorców do regulowania swoich zobowiązań w terminie. Do oceny zdolności finansowej kredytodawca potrzebuje m.in. informacji takich jak: historia kredytowa, wiek, wysokość zarobków, zawód, stan cywilny czy wspomniany wcześniej wkład własny i jego wysokość. Każdy z tych czynników jest brany pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt we wszystkich placówkach bankowych w naszym kraju.