Kredyt a ciąża lub urlop macierzyński

30 grudnia 2021

Para, chcąc zamieszkać na swoim, nierzadko jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Zdarza się, że decyzję o zmianie mieszkania lub wyprowadzenia się od rodziców podejmują, gdy kobieta jest w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Jak wygląda urlop macierzyński a kredyt hipoteczny? Jakie warunki należy spełnić i czy w ogóle jest możliwe zaciągnięcie kredytu na mieszkanie bądź kredytu gotówkowego w okresie ciąży lub na urlopie macierzyńskim? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czego banki się obawiają, gdy kobieta jest w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

Banki muszą mieć pewność, że kredytobiorca będzie regularnie spłacał zadłużenie. Kobieta, która jest w ciąży lub na urlopie macierzyńskim może być dla kredytodawcy zagrożeniem wynikającym z decyzji o przejściu na urlop wychowawczy, który jest bezpłatny lub całkowitego zrezygnowania z pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.

Banki są przekonane, że młodzi rodzice z trudem odzyskują dawną pozycję i zarobki, dlatego boją się, że kredytobiorca straci dochody i nie będzie mógł terminowo spłacać rat kredytu. Ostrożnie podchodzą do osób, w szczególności kobiet wybierających się na urlop macierzyński. Na rynku pracy młodzi rodzice mogą mieć problemy w odnalezieniu się i dlatego nie są wiarygodni w ocenie większości banków.

Czy para ma szansę na kredyt mieszkaniowy, gdy kobieta jest w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

W momencie, kiedy kobieta jest w ciąży, to jak najbardziej jest szansa na uzyskanie kredytu na mieszkanie, jednak na decyzję kredytową wpływają różne czynniki. Dlatego możliwe jest, że zaciągnięcie kredytu jest niemożliwe lub w obniżonej transzy. Banki ustalając zdolność kredytową, biorą pod uwagę zarówno obecne zatrudnienie, jak i wizualizują, co może wydarzyć się w najbliższych 3 latach. Starając się o kredyt na urlopie macierzyńskim bądź w trakcie ciąży, sytuacja finansowa kobiety bądź pary musi być na tyle stabilna, aby można było wnioskować, że w najbliższych latach się nie zmieni.

Rodzaj zatrudnienia a urlop macierzyński

Jeżeli kobieta jest zatrudniona w firmie na czas nieokreślony, to łatwiej jest jej uzyskać kredyt na urlopie macierzyńskim, ponieważ jest bardziej zaufana dla banku, co do zdolności kredytowej.

Co, jeśli kobieta ma umowę na czas określony? Czy w takim przypadku ma szansę na kredyt?

Podczas umowy na czas określony, uzyskanie kredytu jest zdecydowanie trudniejsze. Jest to niewykluczone. Najlepiej jakby kobieta ubiegała się o kredyt razem z partnerem i oczywiście nie może to być jedyne źródło dochodów. Jeżeli kobieta uzyskuje dochód z umowy zlecenie, umowy o dzieło czy z działalności gospodarczej, to uzyskanie kredytu hipotecznego będzie praktycznie niemożliwe.

Jakie dokumenty będzie wymagał bank od kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

Lista dokumentów, łącznie z wnioskiem o kredyt, które trzeba złożyć w banku, nie odbiega od wykazu dokumentów, które bank oczekuje od kredytobiorcy, niebędącego na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, jedyne czego bank wymaga dodatkowo od kobiety w ciąży, to, żeby dołączyła do zaświadczenia o zarobkach, informację, że przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (powyżej 30 dni). Niezbędne będzie również dołączenie oświadczenia, że po upływie urlopu macierzyńskiego, kobieta ma zamiar wrócić do pracy i nie będzie korzystała z urlopu wychowawczego.

Czy kobieta na zwolnieniu lekarskim bądź na urlopie macierzyńskim ma szansę na kredyt hipoteczny (bez partnera czy współmałżonka)?

Szanse na zdolność kredytową, a co za tym idzie, udzielenie kredytu kobiecie w ciąży lub na urlopie macierzyńskim w pojedynkę (bez partnera), są małe. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, jednak wtedy kobieta musi udowodnić, że ma spore zaplecze finansowe oraz pokaźny wkład własny. Dzieje się tak dlatego, że banki uznają zasiłek macierzyński za źródło dodatkowe, a nie jako dochód główny. W takiej sytuacji, jeżeli o kredyt stara się para, to pod uwagę są brane zarobki partnera jako główne utrzymanie, a zwolnienie lekarskie w ciąży lub zasiłek macierzyński jest brany jako dochód dodatkowy. Również w tej sytuacji banki wymagają od kobiety oświadczenia, że po zasiłku macierzyńskim ma zamiar od razu wrócić do pracy.

Może zastanawiasz się także, co z urlopem wychowawczym? Co brane jest pod uwagę w tej sytuacji?

Jeżeli jesteś na urlopie wychowawczym, to nie ma sensu wnioskować o kredyt. Twoje zarobki nie są w ogóle brane pod uwagę. W takiej sytuacji zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie tylko i wyłącznie partnera lub współmałżonka.

Powyżej wzięliśmy pod uwagę kredyt hipoteczny na mieszkanie, a jak ma się kredyt gotówkowy w ciąży lub na urlopie macierzyńskim?

Czy kobieta będąca w ciąży lub na urlopie macierzyńskim może otrzymać kredyt gotówkowy?

Ogólnie nie ma problemów w otrzymaniu kredytu gotówkowego, będąc w ciąży, wyjątkiem może być duża kwota takiego kredytu. Jeżeli chcesz uzyskać kredyt gotówkowy na kilkaset tysięcy złotych, musisz wykazać dobrą zdolność kredytową oraz bezproblemową i budzącą zaufanie historię kredytową. Jednak te same warunki obejmują każdą osobę, która chce zaciągnąć kredyt gotówkowy na tak wysoką sumę pieniędzy.

Kredyt gotówkowy w ciąży przysługuje także kobiecie, która planuje wykorzystać urlop macierzyński. A jak wygląda kredyt na urlopie macierzyńskim? Tak samo, jak w ciąży.

Problemem może być kończąca się umowa o pracę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem to pracodawca jest zobligowany do przedłużenia trwania umowy do czasu przebywania kobiety na urlopie macierzyńskim. Niestety często się zdarza, że po powrocie kobiety do pracy, umowa nie jest przedłużana. Analitycy oceniający zdolność kredytową kredytobiorcy, biorą ten scenariusz pod uwagę i w tej sytuacji, kobieta musi się liczyć, że jej wniosek o kredyt zostanie odrzucony.