Kredyt czy pożyczka na raty?

26 marca 2020

Chcesz skorzystać z zewnętrznego wsparcia finansowego, ponieważ potrzebujesz gotówki z możliwością przeznaczenia jej na dowolny cel. Zastanawiasz się nad dostępnymi ofertami i nadal nie wiesz, którą opcję wybrać? Poznaj wady i zalety produktów proponowanych przez banki i firmy pozabankowe. Pomoże to wybrać rozwiązanie najlepiej wpisujące się w potrzeby i oczekiwania.

Statystyki pokazują, że nawet co drugi Polak ma na swoim koncie co najmniej jedno czynne zobowiązanie finansowe. Dużą popularnością cieszą się nie tylko kredyty gotówkowe, ale również pożyczki pozabankowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dzięki czemu każdy może dopasować konkretne produkty do własnych oczekiwań.

Kredyt bankowy – najważniejsze informacje

Kredyt bankowy to forma zewnętrznego finansowania, dzięki której można otrzymać pieniądze na dowolny cel konsumpcyjny. W ten sposób kredytobiorca jest w stanie sfinansować, np. wyjazd wakacyjny, remont mieszkania, zakup samochodu itp.

Plusem kredytów bankowych są wysokie kwoty finansowania – można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dużym udogodnieniem jest opcja spłaty w wielu ratach, co wynika ze specyfiki produktu. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe raty – dzięki temu zobowiązanie nie stanowi nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

Aby otrzymać kredyt bankowy, trzeba spełnić szereg wymogów banku – i właśnie to jest jednym z minusów. Chociaż zdarza się, że formalności są upraszczane do minimum, w przypadku większych kwot koniecznością jest np. dostarczenie zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów, zaświadczenia z zakładu pracy, znalezienie poręczyciela itp.

Kolejna kwestia to wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli jest zbyt niska, wówczas następuje odmowa kredytowania lub dochodzi do zmniejszenia kwoty lub wydłużenia okresu spłaty.

Pożyczka ratalna – co trzeba wiedzieć?

Pożyczka ratalna swoją specyfiką zbliżona jest do kredytu bankowego. Działa na identycznej zasadzie, tj. uzyskaną kwotę należy spłacać w miesięcznych ratach, których wysokość zależy m.in. od wysokości pożyczki, okresu finansowania oraz nakładanych opłat.

Na korzyść pożyczki ratalnej przemawiają przede wszystkim uproszczone formalności. Nie potrzeba dostarczać zaświadczenia o dochodach – wystarczy tylko oświadczenie o wynagrodzeniu szczególnie, jeśli pożyczka na 60 dni jest zaciągana. Taki dokument sporządzany samodzielnie jest akceptowany także wówczas, gdy wnioskowana kwota nie jest wysoka.

Plusem pożyczki ratalnej są mniejsze wymagania co do zdolności finansowej. Pożyczkodawcy nie prowadzą bardzo wnikliwej weryfikacji – często nie sprawdzają obecności w bazach dłużników albo też negatywna historia kredytowa nie jest od razu czynnikiem przemawiającym na niekorzyść pożyczkobiorcy.

Minusem pożyczki ratalnej są spore koszty – w porównaniu z RRSO kredytów bankowych. Trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. W zamian jednak można liczyć na szybkie wydanie decyzji pożyczkowej oraz wypłatę środków nawet tego samego dnia.

Jaką formę finansowania wybrać?

Kredyt czy pożyczka ratalna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Wiele zależy m.in. od:

  • potrzeb finansowych

  • sytuacji materialnej

  • celu finansowania

  • wysokości kwoty

  • historii kredytowej

  • formy zatrudnienia.

Dlatego koniecznie musisz przeanalizować powyższe czynniki pod kątem swojej osoby. Im więcej aspektów porównasz, tym lepiej dopasowane finansowanie wybierzesz.

Czasami jednak tylko pożyczka ratalna będzie dostępna. Nie obawiaj się jej zaciągnąć – firmy pozabankowe nie obciążają pożyczkobiorców wysokimi opłatami. Wszystko jest bowiem regulowane przepisami zawartymi w tzw. ustawie antylichwiarskiej.