Kredyt dla 18 latka – w jakim banku?

10 września 2019

Mówi się, że wiek to tylko cyfra, jednak wejście w pełnoletniość otwiera przed młodym człowiekiem zupełnie nowe perspektywy. Jedną z nich jest możliwość zaciągania zobowiązań na własny rachunek. Sprawdziliśmy, które banki oferują najlepsze kredyty dla 18 latków?

 

Pełnoletniość daje możliwość korzystania z szerokiego spektrum produktów kredytowych oferowanych przez banki. Oczywiście sam wiek nie gwarantuje sukcesu. Trzeba równocześnie wykazać się odpowiednią wysokością dochodów i spłacać inne zobowiązania w terminie. Osiemnastolatkowie korzystają najczęściej z debetów w rachunku, kart kredytowych czy kredytów gotówkowych. 

 

Rozwiązania te charakteryzuje kilka cech wspólnych, szczególnie istotnych dla młodego kredytobiorcy, tj. uproszczone procedury oceny wniosku czy swoboda w wydatkowaniu środków. W dalszej części tekstu podpowiemy, jak wybrać i gdzie szukać najlepszych kredytów gotówkowych, gdyż jest to produkt bardzo popularny wśród Polaków. Tylko w 2018 roku banki i SKOKi udzieliły swoim klientom aż 3,9 mln zobowiązań tego typu.

 

Najszybciej w swoim banku, ale nie zawsze najtaniej

 

Poszukiwania kredytu gotówkowego najczęściej rozpoczynają się od banku, w którym młody kredytobiorca posiada konto osobiste. Jeśli osoba ta jest zatrudniona i na rachunek regularnie wpływa wynagrodzenie, to instytucja finansowa zapewne ma już przygotowaną specjalną ofertę. Jej zaletą są uproszczone do granic możliwości procedury – zaciągnięcie zobowiązania sprowadza się do kilkunastu kliknięć w systemie bankowości elektronicznej.

 

Przyspieszony proces oceny jest możliwy, gdyż bank zna tożsamość swojego klienta, a na podstawie wpływów na konto oszacować może jego zdolność do obsługi zadłużenia. Weryfikacja rzetelności płatniczej wnioskodawcy w rejestrach Biura Informacji Kredytowej (BIK) nie wymaga załączania żadnych dodatkowych dokumentów. Bank ocenia ten element bez udziału klienta. Jedyny mankament tego rozwiązania polega na tym, że kredytobiorca nie wie, czy przedstawiona mu oferta jest najlepsza. Z tego powodu warto wcześniej porównać dostępne na rynku opcje.

 

Oprocentowanie nominalne, prowizja, RRSO, całkowita kwota do spłaty

 

W samodzielnej weryfikacji ofert kredytów gotówkowych pomóc mogą dostępne w sieci rankingi i kalkulatory. Należy pamiętać, aby każdorazowo porównywać ze sobą zobowiązania zaciągane na ten sam okres i kwotę. Wybierając kredyt gotówkowy warto zwrócić uwagę na podstawowe elementy wpływające na jego koszt.  

Pierwszym z nich jest oprocentowanie nominalne, które informuje wprost o wysokości odsetek, spłacanych wraz z pożyczonym kapitałem w miesięcznych ratach. Kolejnym elementem jest prowizja, która pobierana jest za udzielenie finansowania. Jest ona płatna jednorazowo z góry lub doliczana do pożyczonego kapitału i spłacana w ratach. Warto bacznie weryfikować jej wysokość, gdyż w ofertach z niskim lub zerowym oprocentowaniem może osiągać ona dwucyfrowe wartości (bank kompensuje w ten sposób zadowalające przychody z odsetek).

 

Analizę warto uzupełnić wskaźnikami integrującymi niemal wszystkie elementy wpływające na ostateczną cenę kredytu. Pierwszym z nich jest wyrażona procentowo Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która uwzględnia oprocentowanie nominalne, prowizję i inne elementy wpływające na koszt zobowiązania (nie uwzględnia kosztów wynikających z konieczności skorzystania z innych produktów jak np. konto osobiste). Drugim wskaźnikiem jest całkowita kwota do spłaty informuje kredytobiorcę, ile pieniędzy musi ostatecznie zwrócić do banku. 

 

Gdzie po kredyt gotówkowych dla młodych?  

 

Większość banków pozwala osiemnastolatkom na skorzystanie z ich oferty kredytowej. Poniżej przedstawiamy propozycje trzech instytucji finansowych. Potencjalna kwota zobowiązania wynosi 25 000 zł, a okres spłaty to 4 lata (48 miesięcy). Zaciągnięcie kredytu nie skutkuje koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów bankowych.

 

Pierwszą propozycją jest oferta banku Citi Handlowy z Pożyczką Gotówkową. Zobowiązanie to przykuwa uwagę miesięczną ratą kredytową w wysokości 622,23 zł. Oprocentowanie nominalne kredytu wynosi 5,99%, a prowizja za jego udzielenie to równe 6,00%. Całkowita kwota do spłaty to 29 867,04 zł. 

 

Kolejną opcją wartą uwagi opcją jest Mistrzowski Kredyt Gotówkowy, który znajduje się w ofercie Santander Consumer Bank. Miesięczna rata tego zobowiązania zamyka się w kwocie 632,03 zł. Oprocentowanie nominalne to 4,99%, a prowizja za udzielenie finansowania to 9,80%. Całkowita kwota do spłaty wynosi 30 337,44 zł.

 

Trzecim wariantem jest kredyt gotówkowy oferowany przez BNP Paribas Bank. Miesięczna rata tego zobowiązania wynosi 633,66 zł. Oprocentowanie nominalne ustalone zostało na poziomie 6,49% w skali roku, a prowizja za udzielenie finansowania wynosi 6,90%. Całkowita kwota do spłaty tego zobowiązania to 30 415,68 zł.

Gdzie szukać promocji bankowych?

Najlepsze promocje można znaleźć w serwisie finanse.rankomat.pl, gdzie specjaliści codziennie przeczesują oferty banków w poszukiwaniu aktualnych promocji bankowych. Dzięki promocjom bankowym założenie konta osobistego, karty kredytowej czy skorzystanie z innych usług finansowych może być premiowane wartościowym bonusem. Już teraz odwiedź serwis finanse.rankomat.pl i sprawdź czy nie ma jakiejś interesującej promocji bankowej dla Ciebie.