Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – gdzie dostać?

19 września 2018

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń nie oznacza, że bank nie będzie wymagał od nas żadnych dokumentów. Sprawdziliśmy zatem, które instytucje oferują takie rozwiązanie oraz co kryje się za tym chwytliwym hasłem.

 

Nasycenie rynku ofertami kredytów gotówkowych jest bardzo wysokie. Z tego powodu banki prześcigają się w pomysłach pozwalających pozyskać “rozpieszczonych” przez branżę klientów. Najbardziej popularny sposób to kredyty 0%. Niestety za brakiem oprocentowania, kryje się najczęściej dwucyfrowa prowizja za udzielenie finansowania. Cena nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność konkretnej propozycji. Kredytobiorcy cenią sobie również uproszczone procedury. To dlatego w ofercie banków pojawiły się kredyty gotówkowe bez zaświadczeń.

 

Zaświadczenie to tylko jeden z wielu dokumentów

Zaświadczenie, w kontekście kredytu gotówkowego, oznacza dokument przygotowany przez pracodawcę, określający warunki zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów. Potwierdzenie to pozwala bankom skutecznie zweryfikować zdolność kredytową wnioskodawcy. Spełnienie tego warunku jest jednak czasochłonne i wymaga od klienta kontaktu ze swoim pracodawcą. Formalności tego typu mogą także spowodować, że potencjalni kredytobiorcy skorzystają z oferty mniej “zbiurokratyzowanych” instytucji. Z tego powodu niektóre banki, zamiast zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, akceptują oświadczenie klienta wzbogacone wyciągiem z konta osobistego lub deklaracją podatkową PIT.

 

Krótsza droga po kredyt ma też słabsze strony

Kredyt udzielany na podstawie oświadczenia złożonego przez klienta to niewątpliwie duża wygoda. Bank oczywiście oczekiwać będzie dodatkowego dokumentu potwierdzającego wysokość zadeklarowanych dochodów. W tym celu doradca poprosić może o przedstawienie wyciągu z konta osobistego za wskazany okres. W dobie bankowości elektronicznej to jednak żaden problem i dokument ten wygenerować można w kilkadziesiąt sekund, logując się do systemu transakcyjnego swojego banku. Oczywiście analityk zweryfikuje także naszą wiarygodność finansową. W tym celu sięgnie do rejestrów Biura Informacji Kredytowej.

Przygotowując oświadczenie nie warto “podkręcać” rzeczywistości, gdyż bank w toku analizy wniosku może skontaktować się z naszym pracodawcą w celu potwierdzenia otrzymanych danych. W przypadku nieścisłości prawdopodobnie odrzuci nasz wniosek przypinając nam łatkę nieuczciwego klienta. Niestety, z uwagi na uproszczony proces oceny ryzyka, kredyty bez zaświadczenia udzielane są zazwyczaj na niższe kwoty i krótsze okresy.   

 

Który bank nie wymaga zaświadczeń?

Osoby ceniące sobie ponad wszystko nieskomplikowane procedury kredytowe mają do wyboru kilka wariantów pozyskania finansowania. Niestety niektóre oferty charakteryzują wyraźne ograniczenia kwotowe. Oto lista banków akceptujących dokumenty inne niż zaświadczenie od pracodawcy:

  • PKO BP – Mini Ratka – finansowanie do 24 000 zł (wraz z kredytowanymi kosztami)
  • Bank Millennium – Pożyczka Gotówkowa – kredyt udzielany na podstawie wyciągu z konta za ostatnie 3 miesiące lub deklaracji PIT za ostatni rok lub zaświadczenia o dochodach
  • Santander Consumer Bank – Mistrzowski Kredyt Gotówkowy – bank akceptuje m.in. wyciąg z konta, deklarację PIT 11, 40, 36, 37, zaświadczenie o dochodach
  • Nest Bank – Nest Gotówka na KLIK – wymagany wyciąg lub historia konta za wskazany okres
  • InBank – Kredyt Gotówkowy – w określonych sytuacjach wymagany wyciąg z rachunku z ostatnich trzech miesięcy lub zaświadczenie o dochodach,

Z analizy powyższej listy wynika, że brak konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach przekłada się na obowiązek dostarczenia innych dokumentów pozwalających ocenić zdolność kredytową klienta. Poszukiwania kredytu gotówkowego warto zawsze rozpocząć od banku, w którym prowadzimy nasze główne konto osobiste. Może się okazać, że na podstawie oceny dotychczasowej współpracy, kredyt zostanie udzielony bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Warto także pamiętać, żeby równolegle sprawdzić, jak wyglądają warunki cenowe oferty. Można to zrobić korzystając z naszego bezpłatnego kalkulatora kredytów gotówkowych.

Kalkulator kredytu gotówkowego