Kredyt gotówkowy za darmo – czy idzie znaleźć taką ofertę?

25 lipca 2019

Trudno w to uwierzyć, ale zdarza się, że bank może pożyczyć pieniądze nie pobierając z tego tytułu żadnych opłat. Kredyt gotówkowy za darmo naprawdę istnieje. Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć w ofertach instytucji finansowych.

 

Stabilna sytuacja gospodarcza i rosnące płace sprawiają, że Polacy bardzo chętnie sięgają po pożyczki gotówkowe, by sfinansować swoje bieżące potrzeby. Raporty Biura Informacji Kredytowej wskazują, że od dłuższego czasu utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży kredytów gotówkowych. Co prawda osób biorących kredyt przybywa powoli, lecz szybko rośnie ich zadłużenie. W 2018 r. liczba kredytobiorców w rejestrach BIK zwiększyła się o ok. 70 tys. osób (wzrost o 0,46%), gdy tymczasem zadłużenie gospodarstw domowych urosło o 45,5 mld zł (+7,8%).

 

Motywacja do udzielania darmowych pożyczek

Motywacje pożyczkodawców do udzielania darmowych kredytów są różne. Jedni chcą się wyróżnić na rynku, przyciągnąć do swojej oferty. Inni dążą do związania z sobą klientów na dłużej, by w trakcie spłaty bezpłatnej pożyczki zaoferować im inne produkty, które przyniosą dodatkowe zyski. Obie motywacje oznaczają korzyści dla kredytobiorców.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy oferowana pożyczka faktycznie jest bezpłatna. Informacja „kredyt 0%” nie musi oznaczać, że jest on naprawdę darmowy. Instytucja finansowa może bowiem pobierać prowizję za udzielenie pożyczki, opłatę za rozpatrzenie wniosku, wymagać wykupienia ubezpieczenia czy też w jakiś inny sposób, zrekompensować brak oprocentowania pożyczonej kwoty.

 

Kredyt gotówkowy za darmo – oferty firm pożyczkowych

Rywalizację w dziedzinie darmowych pożyczek podsycają firmy pozabankowe. U nich najłatwiej można znaleźć i skorzystać z pożyczki za darmo. Wystarczy wejść na stronę internetową, wybrać odpowiednią kwotę i okres spłaty, podać niezbędne dane osobowe i już po chwili cieszyć się pieniędzmi.

Jest jednak kilka obostrzeń. Na bezpłatną ofertę można liczyć tylko w przypadku pierwszej pożyczki w danej firmie. Na ogół bezkosztowo pożyczane są tylko niewielkie kwoty i często na krótkie okresy.

 

Kredyt gotówkowy za darmo – propozycje banków

W powszechnym przekonaniu, banki mnożą formalności i pobierają przeróżne opłaty od kredytobiorców. Okazuje się, że bywają od tej reguły wyjątki. W bankach też można pożyczyć pieniądze za darmo i wystarczy do tego tylko zbadanie zdolności kredytowej.

Credit Agricole proponuje Powitalny Kredyt Gotówkowy w maksymalnej wysokości 3.000 zł. Mogą go zaciągnąć na 12 miesięcy klienci, którzy nie posiadali kredytu w tym banku (także ci, którzy dopiero otwierają konto). Zobowiązanie spłacane jest w równych ratach po 250 zł i nie są naliczane żadne opłaty.

Podobną ofertę posiada Getin Bank. Tutaj można zupełnie za darmo pożyczyć od 500 zł do 4.000 zł na okres 10 miesięcy. Propozycja dotyczy osób, które w dniu złożenia wniosku nie posiadają kredytu w Getin Banku lub zaciągnęły go nie później niż przed 30 dniami. Konieczne jest wyrażenie zgód marketingowych.

Nietypową formą bezpłatnej pożyczki jest oferta Citibanku. Mogą z niej skorzystać osoby, które po 1 stycznia 2017 r. nie miały w tej instytucji głównej karty kredytowej. Jeśli teraz wykażą się odpowiednimi dochodami i podpiszą umowę o „kredytówkę”, to bank przekaże im maksymalnie 10.000 zł na spłatę zobowiązań w innych bankach. 

Pieniądze trzeba oddać w 12 nieoprocentowanych ratach. Co ciekawe, bank nie dolicza żadnych dodatkowych prowizji i nie pobiera nawet opłat za posiadanie karty kredytowej Citi Simplicity. Pozwala za to korzystać z rabatów i przywilejów związanych z tą „kredytówką”.

 

Kredyt gotówkowy za darmo, ale…

Warto mieć świadomość, że jeśli nawet trafimy na możliwość pożyczenia pieniędzy bez żadnych kosztów, to oferta będzie obowiązywała tylko wtedy, gdy spłacimy zobowiązanie w terminie. Jakiekolwiek opóźnienie w uiszczeniu kolejnej raty oznacza na ogół utratę promocyjnych warunków. 

Instytucja finansowa nie tylko naliczy wszelkie opłaty związane ze standardową pożyczką, ale również obciąży nas opłatami związanymi z przypomnieniem o długu, innymi działaniami windykacyjnymi.

 

Co zrobić po spłacie kredytu gotówkowego za darmo?

Czy zaciągnięcie darmowej pożyczki oznacza jakieś zobowiązania wobec instytucji, która nam jej udzieliła? Absolutnie nie! Pożyczkodawcy udostępniają bezpłatnie pieniądze licząc, że klient przyzwyczai się do ich usług i, gdy pojawią się u niego kolejne potrzeby finansowe, skorzysta z ich standardowej oferty.

Banki nie stawiają jednak żadnych przeszkód, by po spłacie długu nastąpiła rezygnacja z oferowanych usług. Decydując się na poszukiwanie finansowania w innym miejscu, można skorzystać po raz kolejny z kredytu gotówkowego za darmo, ale trzeba się liczyć z koniecznością przejścia przez wszystkie formalności wstępne.