Kredyt przez internet a przelew weryfikacyjny – o co chodzi?

27 kwietnia 2018

Przelew weryfikacyjny wykorzystywany jest przez banki w celu potwierdzenia tożsamości osoby wnioskującej o założenie konta osobistego lub planującej zaciągnąć zobowiązanie kredytowe. Rozwiązanie to jednak oprócz wygody pociąga za sobą określone zagrożenia.

Agresywna konkurencja na rynku usług finansowych skłania banki do wzmożonej rywalizacji cenowej oraz wymusza stosowanie rozwiązań zwiększających wygodę i dostępność oferowanych produktów. Przelew weryfikacyjny pozwala na założenie konta osobistego, czy zaciągnięcie kredytu, bez konieczności wyczekiwania na kuriera lub, co gorsza, wizyty w oddziale. Niestety uproszczenie to ułatwiło znacznie proceder kradzieży danych osobowych. Zgodnie z zaleceniami KNF wiele banków wycofało możliwość potwierdzania tożsamości przelewem, co nie oznacza, że usługa ta całkowicie zniknęła z rynku.   

Przelew weryfikacyjny – jak to działa?

Przelew weryfikacyjny jest najszybszym sposobem pozwalającym na potwierdzenie naszych danych osobowych. System bankowy błyskawicznie porównuje informacje opisujące przelew z informacjami zawartymi we wniosku kredytowym lub dyspozycji o otwarcie konta osobistego. Jeżeli dane, tj. imię i nazwisko, numer dowodu osobistego czy PESEL, pokrywają się ze sobą tożsamość klienta zostaje zaakceptowana. Dlatego tak ważne jest, aby przelew pochodził bezpośrednio z konta klienta, a nie np. z rachunku współmałżonka.

Kwota przelewu weryfikacyjnego mieści się w przedziale od 1 gr do 1 zł i po potwierdzeniu tożsamości zwracana jest z powrotem na konto zleceniodawcy. Instytucje finansowe stosujące ten mechanizm wychodzą z założenia, że bank z którego pochodzi przelew wnikliwie zweryfikował już klienta w procesie zakładania konta osobistego.

Przelew weryfikacyjny – korzyści

Tradycyjne metody wymagające okazania dowodu osobistego kurierowi lub pracownikowi banku w konfrontacji z przelewem weryfikacyjnym wyglądają słabo, żeby nie napisać archaicznie. Do niewątpliwych zalet potwierdzania tożsamości przelewem zaliczyć można:

  • istotne przyspieszenie procesu kredytowego,
  • uproszczenie procedur pozwalające na zaciągnięcie zobowiązania bez konieczności wychodzenia z domu,
  • utrudnienie próby wyłudzenia kredytu w przypadku utraty dowodu osobistego. Po wypełnieniu formularza oszust trafia na przeszkodę związaną z koniecznością wykonania przelewu.

Które banki oferują kredyt na przelew?

Z myślą o osobach poszukujących kredytu online, z weryfikacją tożsamości opartą o przelew, wzięliśmy pod lupę aktualne propozycje banków. Liczba ofert może nie powala, jednak daje poczucie względnego wyboru. Należy przy tym pamiętać, że instrumenty kredytowe wymagają często weryfikacji dochodów i oprócz przelewu weryfikacyjnego bank poprosić może o przedstawienie skanu dodatkowych dokumentów tj. wyciąg bankowy za wskazany okres czy zaświadczenie o dochodach.

Pierwszą z dostępnych opcji jest kredyt gotówkowy estońskiego Inbanku. Rozwiązanie to wyróżnia szybka procedura rozpatrywania wniosku, wysoka kwota finansowania sięgająca 50.000 zł oraz okres kredytowania do 72 miesięcy. Kolejną opcją jest Gotówka na KLIK oferowana przez Nest Bank. Nowi klienci mogą liczyć na finansowanie w kwocie 20.000 zł. Posiadacze konta osobistego wnioskować mogą o 10.000 zł więcej. Maksymalny okres kredytowania to 60 miesięcy. Bank zachęca oprocentowaniem 0%. Należy jednak pamiętać o prowizji za udzielenie finansowania.

Następną propozycją jest iKredyt Getin Banku. Oprócz przelewu weryfikacyjnego konieczne jest przesłanie wraz z wnioskiem skanu dowodu osobistego. Rozwiązanie adresowane jest do osób o mniejszych wymaganiach, gdyż maksymalna kwota finansowania to 10.000 zł, a dopuszczalny okres spłaty sięga zaledwie 36 miesięcy. Ostatnim rozwiązaniem jest iGotówka od BGŻ BNP Paribas. Maksymalna kwota finansowania dostępna bez konieczności odwiedzania oddziału to 10.000 zł (przez system Pl@net kwota wzrasta do 30.000 zł). Na wyróżnienie zasługuje maksymalny okres spłaty wynoszący aż 86 miesięcy.

Rozwaga zawsze w cenie

Z tekstu wyłania się czytelna konkluzja, że weryfikacja tożsamości za pomocą przelewu to same korzyści. W końcu w grę wchodzi wygoda, przyspieszony proces kredytowy i ograniczenie nielubianej biurokracji. Obraz ten zniekształca fakt, że rozwiązanie to z powodzeniem wykorzystywane jest przez naciągaczy, jako idealne narzędzie do kradzieży danych osobowych. Dlatego ważne jest, aby przed przekazaniem informacji wrażliwych sprawdzić, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Jeżeli jest to bank to nie ma powodu do obaw.

Gorzej, jeśli wiedzeni uproszczonym procesem oferowanym przez instytucje finansowe, zaczniemy udostępniać swoje dane podmiotom trzecim. Często spotykanym procederem jest ciekawa oferta pracy, gdzie w początkowej fazie rekrutacji wymagane jest przesłanie skanu dowodu osobistego, a następnie dokonanie przelewu weryfikacyjnego np. pod pozorem wpłaty kaucji. Pozyskane w ten sposób dane mogą posłużyć kradzieży tożsamości, która może w przyszłości przynieść wyłącznie opłakany efekt.