Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Co jest tańsze i lepsze?

21 września 2018

Zakup samochodu wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób korzysta z finansowego wsparcia banku. Pozostaje pytanie – kredyt gotówkowy czy samochodowy? Sprawdziliśmy wady i zalety obu rozwiązań.

 

Osoby decydujące się na zakup samochodu stają często przed dylematem – kredyt samochodowy czy jego gotówkowy odpowiednik? Różnice pomiędzy sugerowanymi rozwiązaniami tkwią nie tylko w potencjalnych kosztach. To także różny poziom skomplikowania procesu decyzyjnego, inne wymagania dotyczące niezbędnych dokumentów czy w końcu zróżnicowana swoboda w wydatkowaniu środków pochodzących z kredytu. Zobaczmy zatem, czym charakteryzują się tytułowe instrumenty finansowe.

Kredyt samochodowy – finansowanie udzielane na konkretny cel

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że pozyskane przez klienta środki mogą zostać przeznaczone wyłącznie na sfinansowanie zakupu pojazdów – zarówno nowych, jak i używanych. Nie muszą być to tylko auta. Kredytem samochodowym wesprzeć może także zakup motocykli, quadów, ciężarówek, przyczep kempingowych, a nawet łodzi motorowych. Cechą odróżniającą to rozwiązanie od kredytu gotówkowego jest dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu, które ustanawiane jest na przedmiocie finansowania. Należy przy tym pamiętać, że bank przychylniejszym okiem spojrzy na popularny samochód miejski niż na egzotyczny kabriolet. Wszystko z uwagi na różną “płynność” obu pojazdów. W razie kłopotów kredytobiorcy ze spłatą zobowiązania, bank łatwiej i szybciej sprzeda popularny samochód miejski.

Jedną z popularnych form zabezpieczenia kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy, który polega na wpisaniu pojazdu do krajowego rejestru zastawów. Innym wariantem jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, dzięki któremu bank staje się współwłaścicielem samochodu. Przewłaszczeniu towarzyszy często konieczność oddania w depozyt karty pojazdu. W każdym przypadku wymagane jest także wykupienie ubezpieczenia AC z cesją praw z polisy ustanowioną na rzecz banku.

Więcej formalności w zamian za niższą cenę

Z uwagi na konieczność ustanowienia zabezpieczenia, kredyty samochodowe wymagają spełnienia szeregu dodatkowych formalności. Dłuższa jest także lista dokumentów, na podstawie których bank oceni ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Oprócz potwierdzenia danych osobowych i wysokości osiąganych dochodów, niezbędne jest także przedstawienie “papierów” związanych z kredytowanym samochodem tj. kopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, umowa kupna-sprzedaży, faktura proforma.

W przypadku samochodu nowego, zakupionego w salonie, formalności te zazwyczaj załatwia pracownik salonu współpracujący z bankiem. W przypadku samochodów używanych, sprzedawanych przez komis lub poprzedniego właściciela, wszystkie dodatkowe czynności musi wziąć na siebie kredytobiorca. Włożenie wysiłku w spełnienie wszystkich warunków może się jednak opłacić. Z uwagi na zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia kredyt samochodowy jest zazwyczaj tańszy od kredytu gotówkowego.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Swoboda w wydatkowaniu otrzymanych środków

Drugim ze sposobów pozwalającym sięgnąć po własne cztery kółka jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. To popularne rozwiązanie oferowane niemal przez wszystkie działające na terenie kraju banki. Jego niewątpliwą zaletą są uproszczone procedury oraz możliwość przeznaczenia otrzymanych środków na dowolny cel konsumpcyjny. Ubiegając się o kredyt gotówkowy nie musimy mieć nawet na oku żadnego pojazdu, a poszukiwania rozpocząć dopiero z dodatkową gotówką na koncie.

Dzięki swojej konstrukcji kredyt gotówkowy daje klientowi dużo większą elastyczność. Bank nie interesuje się, czy kredytobiorca nie przeznaczy przypadkiem pieniędzy na kultowy oldmobil albo wymagającą remontu motorówkę. Nikt nie będzie wymagał także wykupienia polisy AC. Należy przy tym pamiętać, że w takim wariancie bierzemy na siebie koszty związane ze zniszczeniem lub kradzieżą zakupionego pojazdu. Uproszczone procedury i duża swoboda w wydatkowaniu środków mają oczywiście swoją cenę. Kredyty gotówkowe, z uwagi na brak dodatkowego zabezpieczenia, są z reguły droższe od swoich samochodowych odpowiedników.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – oto jest pytanie?

Wszystko zależy od osobistych preferencji kredytobiorcy. Jeżeli klient ceni sobie uproszczone procedury oraz swobodę w wydatkowaniu otrzymanych środków to zapewne będzie skłaniać się w kierunku kredytu gotówkowego – nawet kosztem wyższej ceny. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest również jego powszechna dostępność – oferują go niemal wszystkie banki, a także fakt, że kredytobiorca od momentu zakupu jest jedynym właścicielem pojazdu.

Z kolei kredyt samochodowy jest rozwiązaniem dla osób, dla których najważniejszym atrybutem oferty jest ostateczna cena. Dzięki zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia na finansowanym pojeździe, rozwiązanie to może być wyraźnie tańsze od kredytu gotówkowego. Niestety pociąga to za sobą konieczność spełniania dłużej listy warunków oraz dostarczenia do banku większej ilości dokumentów. Warto jednak mieć na uwadze, że dokonując zakupu samochodu w salonie samochodowym współpracującym z bankiem, większość formalności bierze na siebie sprzedawca. Wszystko w imię dobrej i długofalowej współpracy z klientem.