Kredyty dla emerytów – gdzie szukać?

6 maja 2019

Pod kątem rzetelności i terminowości regulowania rat, emeryt to dla pożyczkodawców solidny partner. Mimo tego, że z racji wieku trochę „niepewny”. Jak zatem banki  podchodzą do kredytobiorców w podeszłym wieku?

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby kredytobiorców. Z reguły znikają koszty związane ze sfinansowaniem zakupu mieszkania, samochodu czy nauki nauki dzieci. Nie oznacza to, że po przejściu na emeryturę nie mogą się pojawić sytuacje zmuszające do skorzystania ze wsparcia finansowego. Może to być chęć pomocy dzieciom czy wnukom, kłopoty zdrowotne lub konieczność wyremontowania domu.

Kredyt na dowolny cel

Banki czy firmy pożyczkowe nie posiadają specjalnej oferty kredytowej dla emerytów. Jeśli nawet osoby z tej grupy wiekowej pojawiają się w reklamach, to raczej jest to „opakowanie” marketingowe, mające pomóc seniorom w zidentyfikowaniu się z bohaterami  spotu promocyjnego.

Zasady udzielania emerytom kredytu gotówkowego są takie same jak dla innych kredytobiorców. Kredytodawcy nie stawiają żadnych ograniczeń co do celu, na jaki seniorzy mogą pożyczyć pieniądze. Okres kredytowania uzależniony jest od zdolności kredytowej klienta i jego wieku. Warunki pożyczki (prowizja, oprocentowanie) zależą także od oceny wiarygodności kredytowej pożyczkobiorcy – jest ona dokonywana na podstawie jego dotychczasowej historii kredytowej zapisanej w rejestrach Biura Informacji Kredytowej.

Dokumenty potwierdzające dochody

Wniosek kredytowy emeryta w zasadzie niczym nie różni się od tego składanego przez osobę pracującą. Konieczne jest przedstawienie dowodu osobistego i udokumentowanie osiąganych dochodów.

Jeśli chodzi o kwestię numer dwa, część pożyczkodawców zadowoli się odcinkami emerytury lub historią rachunku bankowego potwierdzającą, że świadczenie wpływa na konto. Inni mogą wymagać dodatkowo ostatniej decyzji ustalającej wysokość emerytury czy renty. Może się zdarzyć, iż bank czy firma pożyczkowa poproszą o przedstawienie zaświadczenia z ZUS lub KRUS wskazującej termin na jaki renta została przyznana.

Ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia, spłacane już zobowiązania, wiek wnioskodawcy czy inne wymogi, może się zdarzyć, że emeryt otrzyma pieniądze tylko pod warunkiem, że przystąpi do pożyczki z drugą osobą, np. współmałżonkiem, synem/córką, itp. Dla instytucji finansowej to dodatkowa forma spłaty kredytu. Co prawda emeryci należą do grupy najrzetelniej regulującej swoje zobowiązania, ale nie można ignorować „zagrożenia” związanego z wiekiem kredytobiorcy.

Dostępna oferta

Poszukiwanie najlepszej oferty kredytowej dla emeryta też nie różni się niczym od działań podejmowanych przez osoby w młodszym wieku. Należy sprawdzić propozycje kilku instytucji finansowych, zwrócić uwagę na wszelkie opłaty i warunki dodatkowe. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach jest porównywarka kredytowa w serwisie www.lowcakredytow.pl.

Sprawdziliśmy ofertę dla osoby, która chce pożyczyć 5.000 zł na remont mieszkania i spłacić kredyt w ciągu 4 lat (48 miesięcy). Założyliśmy, że wnioskujący o kredyt jest właścicielem mieszkania, pobiera emeryturę w wysokości 2.000 zł i nie ma obecnie innych zobowiązań.

Poniżej przedstawiamy nie wymagające założenia rachunku osobistego i wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez współmałżonka. Informacja o maksymalnym wieku kredytobiorcy oznacza, że kredyt powinien zostać spłacony przed ukończeniem przez klienta granicznego wieku. Jeśli więc granica wynosi 80 lat, to kredyt na 4 lata można zaciągnąć najpóźniej w wieku 76 lat.

Najtańszy Inbank

Najtańszą okazała się oferta Inbanku. Przy założonych parametrach miesięczna rata wyniesie 120,87 zł, a całkowita kwota do spłaty 5.801,76 zł. Wszystkie formalności można załatwić tylko i wyłącznie on-line, gdyż bank nie posiada placówek stacjonarnych.

Wymagane dane do wniosku to seria i nr dowodu osobistego, wyciąg z rachunku osobistego z historią z 3 miesięcy, adres e-mail, numer telefonu komórkowego. Warto zauważyć, że bank nie stawia ograniczeń, co do maksymalnego wieku kredytobiorcy.

Pożyczka gotówkowa z Getin Banku

Niewiele droższa okazała się oferta Getin Banku. Całkowita kwota spłaty 5.000 zł rozłożonych na 48 rat po 121,52 zł wynosi 5.832,96 zł. Wszelkie formalności należy załatwić w oddziale. Bank wymaga przedstawienia dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodów. Maksymalny wiek kredytobiorcy to 70 lat.

Nest Gotówka

Trzecie miejsce zajęła pożyczka o nazwie Nest Gotówka z Nest Banku. Pożyczając tu 5.000 zł na 48 miesięcy, rata wyniesie 123,06 zł, a całkowita kwota do spłaty 5.906,88 zł. Umowę kredytu należy podpisać w placówce banku.

Od wnioskodawcy wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości oraz potwierdzenia otrzymywanych dochodów (w tym przypadku odcinka emerytury, wyciągu z konta, na które wpływa świadczenie). Maksymalny wiek kredytobiorcy to aż 80 lat.

Wiele możliwości

Należy pamiętać, że każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie. Część banków atrakcyjnymi warunkami finansowania nagradza swoich wieloletnich klientów. Inne preferencyjne oferty kierują wyłącznie do nowych klientów. Bez względu na wszystko, należy pamiętać, by pożyczać pieniądze tylko wtedy, gdy jest to faktycznie potrzebne.