Pierwszy kredyt – jak otrzymać kredyt bez historii?

23 listopada 2021

Brak historii kredytowej to główny powód, dla którego wizyta w banku, by zaciągnąć po raz pierwszy kredyt, wiąże się z ogromnym stresem. Nic w tym dziwnego, w końcu nie od dziś wiadomo, że dzięki historii kredytowej bank może oszacować ryzyko wiążące się z udzieleniem kredytu. Nie oznacza to jednak, że osoby dopiero wkraczające w dorosłość lub te, które nigdy dotąd nie zaciągały zobowiązania, na pewno uzyskają decyzję odmowną.

Warto wiedzieć co jeszcze wpływa na ostateczną odpowiedź banku. Historia kredytowa nie jest bowiem jedynym czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy otrzymasz kredyt.

Kredyt bez historii kredytowej – czy jest możliwy?

Ocena zdolności kredytowej — pojęcie to zna doskonale każda osoba, która rozważa kredyt lub pożyczkę w banku. Nie składa się jednak na nią tylko i wyłącznie historia kredytowa. W końcu dotychczas spłacane na czas zobowiązania nie gwarantują, że klient wywiąże się z nowych. Aby oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu, bank bierze pod lupę znacznie więcej elementów.

Przed udzieleniem kredytu bank poprosi nas o informacje, takie jak:

  • Wiek,

  • Miejsce pracy i rodzaj zawartej umowy,

  • Wysokość zarobków,

  • Koszty utrzymania (w tym również rodziny, jeśli posiadamy),

  • Stan cywilny.

Są to elementy brane pod uwagę w przypadku każdego klienta, niezależnie od tego czy jest to pierwszy kredyt, czy do tej pory spłaciliśmy już wiele zobowiązań. W końcu nasza sytuacja życiowa może w każdej chwili się zmienić. Bank dokładnie sprawdzi także nasze dotychczasowe zobowiązanie — także te, które jeszcze spłacamy (o ile takowe istnieją).

Jak łatwo się domyślić w przypadku osób, które nigdy dotąd nie zaciągały kredytu lub pożyczki, historia kredytowa niewiele powie bankowi. Większe zaufanie u pracowników banku wzbudzają osoby, które dotychczas nie miały problemów ze spłatą zobowiązań, nawet tych na niewielką sumę. Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest więc jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie większej sumy pożyczki. Jak w takim razie to zrobić?

Pierwszy kredyt a budowanie historii kredytowej

Nawet tak drobne elementy, jak spłata na czas rat przy zakupie sprzętu AGD, mogą mieć duży wpływ na decyzje banku dotyczącą kredytu. Jeśli więc brak historii kredytowej zadecydował o tym, że bank wydał decyzję odmowną, przyszedł odpowiedni czas, aby drobnymi elementami ją zbudować.

W budowaniu historii kredytowej pomoże:

  • karta kredytowa,

  • debet na koncie,

  • zakup drobnych sprzętów na raty.

Wszystkie powyższe elementy są rejestrowane przez banki jako zobowiązanie kredytowe — nawet debet na koncie. Każde z tych rozwiązań nie wiąże się z ryzykiem, pod warunkiem, że panujemy nad własnym budżetem.

Korzystanie z karty kredytowej

Choć na przestrzeni lat karta kredytowa została owiana złą sławą, w rzeczywistości jest produktem bankowym, który nie tylko pozwoli budować historię kredytową, ale może także pomóc w trudniejszych momentach naszego życia. Ogromne znaczenie ma jednak to, w jakich rękach się znajdzie. Gdy wykorzystany limit spłacamy w określonym terminie, sprawimy, że w naszej historii kredytowej pojawi się pozytywny wpis. W oczach banku zdobędziemy większe uznanie, chociażby ze względu na fakt, jak wiele osób nie radzi sobie z posiadaniem karty kredytowej, a dokładniej jej terminową spłatą.

Debet na koncie

Debet na koncie jest dodatkowym limitem na koncie, który możesz uruchomić w każdej chwili. Możesz go wykorzystać w trudniejszej sytuacji, gdy zabraknie środków na Twoim koncie. Musisz jednak pamiętać o terminowej spłacie wykorzystanych środków. Osoby, które nie radzą sobie jednak dobrze z tego rodzaju zobowiązaniami, mogą skorzystać z tego rozwiązania, jednak nigdy nie sięgać po dodatkowe środki. Uruchomienie debetu nie oznacza bowiem, że musimy z niego skorzystać. Jeśli debet na koncie jest aktywny, bank rejestruje go jako zobowiązanie kredytowe.

Zakupy na raty

Nawet jeśli posiadamy gotówkę na zakup sprzętu RTV lub AGD nie oznacza to, że musimy odstawić w kąt możliwość zakupu na raty. Taki krok pozwala budować pozytywną historię kredytową. Oczywiście pod warunkiem, że raty będziemy spłacać na czas. Obecnie wiele sklepów oferuje nam raty 0%, z których warto skorzystać, nawet gdy stać nas na konkretny zakup. W szczególności, że niektóre sprzęty możemy wziąć na raty nawet jeśli kosztują one zaledwie kilkaset złotych.

Pierwszy kredyt a dotychczasowe zobowiązania

Jeśli zakupy na raty, debet na koncie czy karta kredytowa to jedyne zobowiązania, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory, wizyta w banku celem złożenia wniosku o kredyt może nas przytłaczać. Wszystkie wymienione powyżej elementy wpływają pozytywnie na naszą historię kredytową, warto jednak pamiętać o tym, że bank zwróci także uwagę na zobowiązania, które aktualnie posiadamy. Warto dbać o to, by posiadać obszerną pozytywną historię kredytową, jednak w momencie składania wniosku mieć jak najmniej zobowiązań. W oczach banku im więcej zobowiązań posiadamy w chwili ubiegania się o kredyt, tym mniejszą ilością środków do spłaty dysponujemy.

Kredyt bez historii kredytowej – o co zadbać?

Gdy nasza historia kredytowa nie jest dla banku powodem, który zadecyduje o pozytywnej decyzji, musimy zadbać o inne elementy. Oczywiście budowanie historii kredytowej jest jednym z najlepszych sposobów, aby otrzymać pierwszy kredyt, jest jednak także czasochłonny. Bank może jednak udzielić kredytu, gdy posiadamy stabilne zatrudnienie, a co za tym idzie stałe dochody. Gdy nie posiadamy rodziny na utrzymaniu, a przy tym nasza praca gwarantuje nam wyższe, stałe dochody nie musimy obawiać się o brak zdolności kredytowej w przypadku kredytów na mniejsze sumy. A skoro o wysokości kredytów mowa — to ile chcemy pożyczyć, jest równie ważne.

Kredyt bez historii kredytowej – na jaką sumę?

Decyzja banku zapada na podstawie wielu czynników. Nie bez znaczenia jest także kwota, jaką klient chce uzyskać od placówki. Jak łatwo się domyślić brak historii kredytowej przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny nie wróży pozytywnej decyzji. Jeśli jednak wysokość środków, które chcemy uzyskać w ramach kredytu, opiewa na mniejsze sumy, a przy tym posiadamy stabilne zatrudnienie, brak historii kredytowej nie będzie już tak dużą przeszkodą.