Pożyczka między członkami rodziny – co musisz wiedzieć?

22 września 2021

Niemal każdy z nas może z dnia na dzień może znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej. Większość z nas w takich sytuacjach szuka pomocy u najbliższej rodziny. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pożyczka od rodziny wymaga dopełnienia formalności. Nie zawsze wystarczy ustna umowa. O czym musisz więc wiedzieć, pożyczając pieniądze od rodziny?

Pożyczka od rodziny podatek – czy zawsze go zapłacisz?

Kwestią budzącą wiele wątpliwości może być podatek. Dotyczy on pieniędzy uzyskanych z umów sprzedaży, spadków, darowizn, a także pożyczek. Jednak pożyczka między członkami rodziny może być kwotą wolną od podatku. Podatek nie obowiązuje w przypadku, gdy pożyczkodawca należy do konkretnej grupy podatkowej, a sama pożyczka nie przekracza konkretnej kwoty.

Pożyczka od rodziny – kiedy jest wolna od podatku?

Z prośbą o udzielenie pożyczki zwykle zwracamy się do najbliższych członków rodziny. Jeśli pożyczkodawca należy do I grupy podatkowej, a kwota, którą nam udziela, nie przekracza 9637 zł, nie musimy zaprzątać sobie głowy US, a także płacić podatku od pożyczki.

Do I grupy podatkowej, w przypadku której nie musimy martwić się podatkiem, należą:

  • małżonkowie,

  • zstępni (dzieci, wnuki),

  • wstępni (rodzice, dziadkowie),

  • ojczym, macocha,

  • rodzeństwo,

  • pasierb, pasierbica.

Do I grupy zaliczani są również teściowie oraz zięć i synowa. Jednak, o ile w powyższych przypadkach możliwe jest uniknięcie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy suma pożyczki przekracza 9637, o tyle gdy pożyczkodawcą lub pożyczkobiorcą są: teść, teściowa, zięć, synowa – będziemy zobowiązani do zapłaty podatku.

Warto również zaznaczyć, że pożyczka do 9637 od członków rodziny z I grupy jest zwolniona od podatku pod warunkiem, że od tej jednej osoby w ciągu 5 lat nie pożyczymy więcej, niż wynosi ta kwota.

Pożyczka między członkami rodziny – jak uniknąć podatku?

Wiele osób może zastanawiać się, co się dzieje w momencie, gdy pożyczka od najbliższej rodziny przekroczy 9637 zł. Czy oznacza to, że bezapelacyjnie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku? Niezupełnie. Możemy tego uniknąć przedstawiając dowód udzielenia pożyczki i składając w US deklaracje PCC-3. Dokument musi zostać złożony w Urzędzie Skarbowym do 14 dni od momentu zawarcia umowy pożyczki.

Aby możliwe było dopełnienie wszelkich formalności, dzięki którym po przekroczeniu sumy 9637 nie będziemy zobowiązani do zapłaty podatku, konieczne jest odpowiednie przeprowadzenie transakcji. Błędem jest powierzanie gotówki do ręki. W późniejszym czasie trudno jest udowodnić, na jaką kwotę została i na jakich warunkach została udzielona pożyczka. Nawet, jeśli pożyczamy pieniądze od najbliższych nam osób, warto sporządzić odpowiednią umowę, w której zawrzemy wszystkie dane obu stron, a także datę udzielenia pożyczki i termin oraz sposób jej spłaty. Pożyczka między członkami rodziny, choć jest najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem, przynajmniej na pierwszy rzut oka, może w przyszłości być powodem wielu sporów rodzinnych wynikających z nieporozumień przy dokonywaniu umowy ustnej pomiędzy obiema stronami.