Przeniesienie konta do innego banku – na czym to polega?

16 czerwca 2021

Od wielu lat Polacy masowo przenoszą swoje numery telefonów do innych operatorów. Procedura w tym przypadku jest powszechnie znana i lubiana przez konsumentów. A czy wiesz, że przeniesienie konta do innego banku jest również możliwe? W tym tekście podpowiemy w jaki sposób to zrobić!

Otóż okazuje się, że przeniesienie konta do innego banku jest w praktyce tak proste jak przeniesienie numeru u danego operatora. Warto wiedzieć jednak na wstępie kilka rzeczy!

Czy można przenieść konto do innego banku z tym samym numerem?

Na wstępie odpowiemy na najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które są zainteresowane przeniesieniem konta. Nie ma niestety możliwości, aby razem z kontem przenieść numer. Wynika to z faktu, że każdy bank posiada inną numerację i identyfikację numerów, a co za tym idzie – musi mieć numer konta przypisane do siebie. Natomiast konto to nie tylko numer – to również środki, zobowiązania, karty, polecenia stałe i historia, która w wielu przypadkach może mieć znaczenie dla właściciela konta.

Te właśnie rzeczy można przenieść do innego banku. Pamiętaj więc, że przeniesienie konta nie polega na zamknięciu rachunku w jednym banku i otwarciu w drugim.

Jak przenieść konto do innego banku? To proste!

Na wstępie pamiętaj, że z wnioskiem o przeniesienie konta powinieneś udać się do banku, w którym chcesz ostatecznie otworzyć rachunek. Musisz zacząć więc od wybrania odpowiedniego banku, który udzieli Ci lepszych warunków niż jego poprzednik. Gdy już masz wybrany nowy bank, możesz rozpocząć procedurę.

Wniosek o przeniesienie konta możesz złożyć na trzy sposoby:

  • w siedzibie nowego banku,
  • poprzez jego infolinię,
  • za pomocą strony internetowej

W pierwszym przypadku druk o przeniesienie konta otrzymasz na miejscu, od pracowników. Nie musisz więc zaprzątać sobie głowy wyszukiwaniem i wypełnianiem odpowiednich druków. Przeniesienie do innego banku jest w interesie tej placówki, więc musi Ci ona w tym pomóc.

Co gdy już złożyłeś wniosek? Wszystko zostaje po stronie nowego usługodawcy. Nie musisz się już niczym martwić, a banki załatwią wszystkie procedury między sobą. Bank poinformuje Twojego pracodawcę, ZUS i Urząd Skarbowy o zmianie numeru konta, co ułatwi przeniesienie.

Ile trwa cała procedura? W zależności od banku może potrwać nawet kilka dni. W skrajnych przypadkach, gdy przeniesienie konta wymaga sporej pracy przeniesienie potrwa maksymalnie 21 dni roboczych.

Na koniec musisz pamiętać, że nie zawsze banki mogą zgodzić się na przeniesienie konta. Bank nie będzie chciał obsługiwać klienta, który ma zablokowane środki na rachunku (np. przez komornika) albo ogłosił upadłość. Co więcej, nie możesz przenieść rachunków powiązanych ze spłatą kredytów lub pożyczek (np. często zdarza się, że rachunki otwierane są do kredytów hipotecznych). W takim przypadku do przeniesienia konieczny jest aneks do umowy z kredytodawcą, który wyrazi zgodę na zmianę banku obsługującego dane konto. W innym przypadku nie będziesz miał takiej możliwości!