Wakacje kredytowe – czym są? Czy warto skorzystać?

17 sierpnia 2021

Choć termin wakacji kojarzy się nam pozytywnie, w przypadku terminologii używanej w bankowości oznacza zazwyczaj dla kredytobiorców problemy finansowe. To właśnie pogarszająca się sytuacja budżetu domowego skłania Polaków do podjęcia decyzji o wakacjach kredytowych.

W dużym uproszczeniu oznaczają one odroczenie spłaty rat kredytu. Najczęściej jest to jedna z dwóch – tuż obok konsolidacji – opcji wyjścia z kłopotów finansowych. Jak wakacje kredytowe wyglądają w praktyce? Kto powinien i może się na nie zdecydować?

Wakacje kredytowe – co to?

Przyznanie kredytu następuje po dokładnej analizie możliwości terminowej spłaty zobowiązań. Jednak nawet jeśli bank potwierdzi zdolność kredytową, nie oznacza to, że zyskujemy stuprocentową pewność co do pełnego uregulowania wszystkich rat. Problemy finansowe dotykają zarówno pojedynczych osób, jak i grup społecznych w momencie wystąpienia kryzysu. Instytucje bankowe chcą jednak, aby kredytobiorcy w pełni wywiązywali się ze swoich zobowiązań. Z tego właśnie powodu oferują im rozwiązanie, jakim są wakacje kredytowe. W praktyce oznaczają one odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. W zależności od wybranej instytucji bankowej oraz warunków zawartych w podpisywanej umowie odroczenie może obejmować nawet 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że każda osoba, która zaciągnęła kredyt i boryka się z problemami finansowymi, może skorzystać z wakacji kredytowych. Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca?

Wakacje kredytowe – jakie warunki musisz spełnić?

Instytucje bankowe cenią sobie rzetelnych klientów. Oznacza to, że wakacje kredytowe przyznawane są osobom, które swoje dotychczasowe zobowiązania spłacali terminowo. Jeśli więc borykasz się z problemami finansowymi i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie może zabraknąć Ci gotówki na pokrycie raty, zgłoś się jak najszybciej do banku, aby wniosek o wakacje kredytowe został złożony w momencie, gdy nie masz na swoim koncie żadnej przerwy w płatności. Dla instytucji bankowej będzie to jasny sygnał, że jesteś osobą odpowiedzialną.

Wniosek o wakacje kredytowe, który złożysz do banku, musi być odpowiednio umotywowany. Do dwóch najczęściej pojawiających się przyczyn wnioskowania o odroczenie spłat rat kredytu są problemy zdrowotne lub utrata pracy. We wniosku możesz jednak zawrzeć własne uzasadnienie, które nie będzie zbyt rozwlekłe i jasno wskaże przyczyny problemów finansowych. Dołączając do niego odpowiednie dokumenty potwierdzające złą sytuację materialną, zwiększysz swoje szanse na odroczenie rat.

Wakacje kredytowe – jak wyglądają w praktyce?

Wiele osób rozważających możliwość skorzystania z wakacji kredytowych zastanawia się, co staje się z odroczonymi ratami. Wielu błędnie uważa, że po prostu przepadają. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Pominięte raty, które zostały odroczone i tak musimy spłacić. Banki w zależności od prowadzonej polityki i zawartej umowy mogą zwiększyć wysokość pozostałych rat kredytu lub wydłużyć okres spłat zobowiązania.